Aslı Başar

Kendimi anlatmaya çalışmak hep zor gelmiştir. İlk cümlemi yazmaya başlayana kadar bile sanırım 1-2 saat geçti. Diğerleri neler yazmış görmek için farklı sayfaları inceledim ama anladım ki sonunda insanın yolu hep kendine çıkıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesinden mezun olup İzmir’de girdiğim reklamcılık sektörüne, 2005 yılında İzmir’den İstanbul’a yerleşmemle birlikte daha yoğun bir şekilde devam ettim ve yaklaşık 9 yıl çalışmanın sonucunda ‘’Her reklamcı bir gün yogayı tadacaktır’’ ilkesi ile bir gün kendimi bir yoga stüdyosunda buldum.

İlk zamanlar yogaya başlamak için neden bu kadar geç kaldığımı düşünerek hayıflanırken, içine girdiğimde, ruhumda, zihnimde ve bedenimde yarattığı değişimi görüp en doğru zaman olduğunu fark ettim. Hayatta hiçbir şey için geç değilmiş ve ‘’o zaman’’ mutlaka senin için en doğru zamanmış.
Gördüm ki yaşamın bir sıralaması var herkes için. Doğumla birlikte yaş almaya başlarsın ve hayata geldiğin ilk andan itibaren karşılaştığın her şey ve herkes artık senin öğretmenin olur. İyiler kazanımların, kötüler deneyimlerin… Yaşamın nehri hep bir şeyler öğretiyor ve her şey sırasıyla oluyor.

Yoga ile tanışarak ve yoga yolunda ilerlemeye karar vererek kendime olan fiziksel ve ruhsal dengemi bulmaya başladım. Kendi nefesimi hissederek içimdeki enerjimi keşfettim. Bu enerjiyi etrafımdaki herkese iyilikle, güzellikle, sonsuz bir sevgi ile vermeyi istediğimi fark ettim. Öğrendiğim asanalara girmeye çalışırken o güne kadar bedenime ne kadar yabancı olduğumu anladım ve her bir pozun içinde derinleşmeye başladığımda aslında isteyince neler yapılabildiğini keşfettim. Yolda yürürken bir ağaca sadece herhangi bir ağaç olarak bakmanın dışında, o ağacın bin bir türlü birleşeni olduğunu görmeyi öğrendim. Etrafımda olan biten her şeye, her nesneye gerçek bir farkındalıkla bakmanın önce bütün canlıları, sonra da kendini anlamak için en doğru yol olduğunu gördüm.

Seçtiğin yol kadar yolda seninle birlikte yürüyen, sana eşlik eden, önüne ışık tutanların önemi çok büyük. Doğru zaman, doğru kişiler, doğru hislerin sonrasında her şey arka arkaya geliveriyor.

Benim de hayatımda her şey çorap söküğü gibi arka arkaya geldi ve önce temel eğitim, ardından ileri seviye eğitim derken değerli hocalarla çalışma fırsatı yakaladım. Her Yoga eğitmeninin gönlünde bir aslan yatar, benim gönlümde de Yoga Terapi vardı ve kendimi bu alanda ilerleterek özellikle fiziksel rahatsızlıkları olan kişilerde yoganın şifa verici gücünü kullanmak istediğimi fark ettim ve bu alanda almaya başladığım eğitimimi tamamladım. Derken derken, kendi alanında son derece başarılı ve tanınmış çok değerli hocalarla çalışma fırsatı yakaladım.

Aldığım eğitimler dışında pek çok inzivaya katılma ve bilgilerimi pekiştirme imkanım oldu.

Yaşam bir öğretmen ve öğrenmek hayat boyu bitmeyen bir kitap okumak gibi… bildiklerimi ve kazanımlarımı paylaşmak, birlikte araştırmak, derinleşmek mutluluk verici.

Sevgilerimle…