Yin Yoga

Pozun İçinde Derinleşme

Temelleri Geleneksel Çın Tıbbı’na dayanan yin yoga en pasif yoga türlerinden biri olarak bilinir.  Sırt üstü, yüz üstü ya da oturarak yerde yapılan dingin ve yavaş ilerleyen pozlardan oluşur. Şehir hayatının uzun süreli mücadelesi, zor çalışma şartları, stres,  hız, karmaşa bizleri uzun vadede depresif , gergin ve sağlıksız bir hale sokar. Yin yoga ise tüm bu koşturmacanın arasında durup sessizce soluklanmanızı ve nefes almanızı sağlar. Günlük hayatın koşuşturması ile vücut ve zihin yang durumunda iken; Yin ile bu dengelenir.

Yin yoga’da her poz farklı enerji çizgisini etkiler. Kaslardan ziyade bağlara, derin dokulara yönelik çalışan yin yogayı herkes uygulayabilir. Yin yoga pozları, içerisinde bulunulan zihin ve duygu durumunu etkileyerek; uygulanan duruşlara göre sakinleştirici, enerji verici, duygularda derinleşme sağlayıcı yönde kişinin yaşam konforunu ve kendi iç dengesini olumlu yönde geliştirici etkiler ortaya koyar.

Klasik yogada bir pozda 2-30 saniye arası kalınırken Yin yogada 3-7 dakika arası kalınır. Yin yoga genelde oturarak yapılır. Yin yogada her duruş bir meditasyon gibidir, bu da fiziksellikten öte zihinselliğe geçişte önemlidir.

​Yin yoganın faydaları :

  • Vücudunuzdaki enerji kanallarını uyararak enerjinizi dengeler.
  • Özellikle bağ dokuları, kemikleri birbirine bağlayan ligamentleri, kas liflerini bir arada tutan ve kasları kemiklere-fasyaya bağlayan, iç organların yerinde kalmasını sağlayarak eklemleri sarmalayan tendonları etkiler.
  • Esnekliğinizi artırır.
  • Zihninizi sakinleştirerek dinlendirir.
  • Bağ dokunun bozularak kısalmasını önlediği için selülite iyi gelir.

Korku, endişe, sinirlilik, üzüntü, cesaretsizlik, özgüven eksikliği, agresiflik gibi psikolojik etkenli problemlerin çözümünde yardımcı olur.